Как да настроим климатика в режим отопление и режим охлаждане
Смяната на сезоните, води след себе си промяна в температурата както навън, така и в дома. Много от нас си задават въпроса, трябва ли да се прави профилактика, на каква температура да работи климатика, трябва ли да настроя таймер предварително за да се темперира помещението и други подобно въпроси.
Нека започнем с режим охлаждане. Много хора, не харесват климатиците именно заради студената струя през лятото, която често може да доведе до схващане, студени крака и неразположение. Това е причината да обърнем внимание на настройките, които биха могли да направят охлаждането приятно, без нежелани последствия:
Настройки на климатик в режим охлаждане:
- Дори в най-горещите дни температурата в помещението не трябва да бъде под 24-26˚С, дори в случаите, когато температурата навън достига 35˚С, добре е в помещението температурната разлика да не е повече от 10˚ -т.е. на климатика да се зададат 25˚С. На първо място това е важно за вас и организма ви, защото резките промени на температурата водят до стрес и други последици. На второ място голямата разлика между вътрешна и външна температура не е добре за самия климатик. Въпреки, че през зимата 23˚С е температурата, която е комфортна, през лятото тази температура е прекалено ниска. Не се подлъгвайте да задавате минимални настройки от 16˚С с цел бързо охлаждане на помещението. Това ще предизвика и рязко охлаждане на тялото ви и ще ви подложи на стрес.
- Изберете позиция на клапите на вътрешното тяло в посока обратна, на тази, в която се намирате в стаята. Ако въздушната струя е насочена напред, студеният въздух ще пада надолу и така цялото помещение ще се охлажда равномерно.
- Използвайте ниска скорост на вентилатора – нощен или тих режим са най-удачни за да намалят силата на студената струя и предотвратите нежаланите схващания.
- Ако уреда разполага с функция таймер, може един час предварително да зададете включване и температура на помещението от 24-26˚С. Така, когато се приберете ще усетите хлад, а същевременно няма да стресирате организма.
Настройки на климатик в режим отопление:
- Вероятно сте чували, че през отоплителния сезон, климатикът трябва да се включи през есента и изключи на пролет. В действителност, през зимните месеци климатика, трябва да работи в дълги интервали и е препоръчително да не се изключва. По този начин, помещението ще бъде темперирано, а уреда ще работи равномерно в ублекчен режим, като използва по-малко количество енергия. Дори в топлите зимни дни, не изключвайте климатика, регулирайте температурата и оставете слънчевите лъчи да влизат в помещението, но не изключвайте климатика.
- Не настройвайте климатика на максимална мощност за дълъг период. Това значително ще увеличи разхода за енергия, както и ще предизвика по-голямо количество конденз на външното тяло, респективно по-често натрупване на лед и влизане в режим дефрост (размразяване). По време на този режим, климатика не вкарва топъл въздух, но консумира енергия за да размрази външното тяло.
- Задавайте температурни настройки ~23~25˚С, а когато не сте у дома между 19~20˚С, за да поддържате помещението топло.
- Както в режим охлаждане, така и в режим отопление е важна посоката на клапите и силата на вентилатора. Изберете автоматичен режим на вентилатора и насочете клапите надолу, за да затопли пода и естествено топлия въздух да се издига и разпределя равномерно в помещението.
Без значение от сезона, винаги поддържайте филтрите чисти, за да може въздха да циркулира през системата свободно. Замърсените филтри не позволяват преминаването на въздуха, което допълнително натоварва система и увеличава консумираната енергия. Трябва да се предвиди и ефекта върху здравето, работата на климатика мръсните филтри ще разпръсква мръсотията в цялото помещение.
Не пропускайте годишна профилактика. Освен почистване на системата, специалистите проверяват цялостната работа на системата, налягане, количество хладилен агент, наличие на пропуск и др.
Нашето най-добро предложение